pohádková chaloupka

Pokud chcete pocítit skutečné "genius loci" (duch místa), přijeďte pobýt v této čtvrt tisíce let staré roubené chalupě.  Jedná se o podstávkovou chalupu 

s nádhernou boční pavlačí a velkým pozemkem.

Tato státem chráněná památka byla v letech 2009-2012 kompletně zrestaurována, a to ve spolupráci s Národním památkovým ústavem.  

Zcela restaurován je i vnitřek. Nalezneme  v ní velkou sednici se starou pecí na chleba (již nefunkční, ale lze na ní spát), s plně vybavenou kuchyní (myčka, lednice, teplá voda) a velikánským stolem.  Tato sednice slouží jako společná místnost.  V přízemí je i původní černá kuchyně a další prostor, ve kterém je keramická dílna včetně pece a hrnčířského kruhu.Sociální zařízení jsou společná, plně moderní s vanou, sprchovým koutem, pračkou atd. V patře jsou pak tři pokoje, které voní starým dřevem a kde se dá spát jako v pohádce.

Dva pokoje mají po třech postelích a jeden má postele čtyři. Vybavení je stylové, jednoduché, a připomene vám doby, kdy vše ještě nebylo tak složité, zamotané a hektické. Ocitnete se v době, kdy ještě byl čas ńa to si večer číst při malém světýlku knihu, poslouchat rádio či si dokonce navzájem vyprávět příběhy. Prastaré roubení vás jako zázrakem na chvíli odstíní od vnějšího šumu, televize, počítačů a reklam. Proto není chaloupka určena pro náhodné ubytování, ale pro především pro lidi, kteří se budou účastnit dalších programů tak, aby působení bylo co nejhlubší. Případně je určena pro lidi, kteří budou chtít strávit čas právě zde. 

Chaloupka by nebyla pohádková, kdyby neměla i velký pozemek a odpovídající okolí. Pokud vyhlédnete z pavlače či okénka, uvidíte jenom samé roubenky. Vesnička Žďár je totiž památkovým územím s obrovskou koncentrací pěkných ukázek lidového stavitelství. Žďár leží na půl cestě mezi královským hradem Bezděz, jež vládne celému kraji, a Houskou, která jako nejtajemnější z tajemných hradů kryje vchod do pekla. Vesnička je to neveliká, ne více než 50 obyvatel, ale zato plná roubených stavení a pískovcových skal. Kdysi si okolí zamiloval Mácha, po kterém se jmenuje celý kraj, a kdo zde prochází, jen těžko může zůstat netknut romantikou lesů, kopců, pískovcových skal, roklí a dalekých výhledů.

Místnost (dojo), kde probíhá většina cvičení, je v jiné roubence, která je rovněž státem chráněnou památkou a leží asi 200 m od pohádkové chaloupky.

Ve vesničce je hezky jak na jaře a v létě, tak na pozdim a v zimě :

 


 

 

Kontakt

Pohádková chaloupka info@pohadkovachaloupka.cz